בדיקת דם סמוי

בדיקת דם סמוי בצואה מאפשרת גילוי מוקדם של פוליפים או גידולים מדממים במעי הגס, לפני שיתפשטו מחוץ למערכת המעי.  כך גדלים הסיכויים להחלמה.  אין בה כדי למנוע ממש את מחלת הסרטן מפני שאינה מיועדת לאיתור פוליפים שפירים. אם נתגלה פוליפ במעי, ניתן להסירו באמצעות קולונוסקופיה ובכך למנוע את הסיכון לפתח סרטן של המעי הגס בעתיד.

מהם יתרונות הבדיקה?

בדיקת דם סמוי בצואה כלולה בסל הבריאות וניתנת ללא תשלום לכל האוכלוסייה מגיל 50 ומעלה. הבדיקה פשוטה יחסית ומתבצעת בבית, אינה פולשנית ולא כרוכה בכאב.
בשנת 2010 הוכנסה לשימוש בישראל בדיקה בטכנולוגיה משופרת הנקראת Fecal Immuno Chemical = FIT.  בדיקה זאת מקובלת בעולם בשנים האחרונות ונחשבת מדויקת יותר מהבדיקה בשיטת SENSA.

יתרונות נוספים של השיטה הזאת

הדגימה והטיפול ע"י הנבדקים פשוטים יותר ולכן ההיענות הנבדקים גבוהה יותרהבדיקה אינה דורשת הכנה או מגבלות אכילה לפני הביצוע
קריאת התוצאות נעשית ע"י מערכת אוטומטית במהירות ובאופן אובייקטיבי.

למה כדאי לשים לב?

הבדיקה אינה מיועדת לגלות ממצאים בשלביהם הראשוניים אלא מאתרת בעיקר פוליפים מדממים בלבד או כאלה שהפכו לממאירים. דיוק ורגישות הבדיקה לסרטן משופרים. במקרים רבים, הופעת דם סמוי בצואה אינו בהכרח ביטוי להימצאות גידול סרטני במעי הגס בשל העובדה שכל מקור דימום לאורך מערכת העיכול, מהחניכיים ועד לפי הטבעת עשוי לגרום לכך. כמו כן, יתכנו מצבים בהם תוצאת הבדיקה שלילית למרות הימצאותו של גידול במעי.

כיצד מבצעים בדיקת דם סמוי בצואה?

על מנת לשפר את אמינות תוצאות הבדיקה, לפני ביצוע הבדיקה יש להיוועץ עם הרופא על שלבי ההכנה הכוללים תזונה מתאימה והפסקת נטילת תרופות מסוימות.  את ערכת הבדיקה, המכילה בקבוקון וקיסם מיוחד, ניתן לקבל מהרופא המטפל, האחות או ביחידת המעבדה בסניף קופת החולים. הבדיקה מתבצעת באופן עצמאי בבית. יש לגעת בצואה בעזרת הקיסם ולהכניסו לבקבוק ולהעבירו ליחידת המעבדה לפענוח.  חשוב להקפיד על שמירת הבקבוק בסביבה קרירה ללא חשיפה לשמש.

לאחר הבדיקה?

מומלץ לבצע בדיקת דם סמוי בצואה בכל שנה, בגיל שבין 50 עד 75, על מנת לוודא שאין סימני דימום בתוך הצואה.

מה התדירות שבה יש לבצע את הבדיקה

תוצאות המעבדה יגיעו לרופא המטפל תוך מספר ימים. במידה ותוצאות המעבדה חיוביות, הן מעידות על דימום בדרך כלל ומחייבות ביצוע בדיקת קולונוסקופיה לאבחון מדויק יותר וטיפול במידת הצורך.

המצפן - ליווי ע"י סטודנטים לרפואה

*הליווי אינו מהווה ייעוץ רפואי או טיפול רגשי.

מעוניין לקחת חלק

חרבות ברזל הרשמה לליווי

האם הליווי הוא עבור מטופל/ת או בן/בת משפחה?

מתעניינים בתכנית מלווים

הרשמה לקבוצת תמיכה און ליין

יחד בדרך - הרשמה לליווי

האם הליווי הוא עבור מטופל/ת או בן/בת משפחה?
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

תרומה לארגון המצפן

ליווי מטופלים בסרטן
ע"י סטודנטים לרפואה

"המצפן" הוא ארגון התנדבותי שמטרתו להעצים מטופלים באמצעות כלים וידע שיעזרו להם לנהל ולהתמודד עם מחלת הסרטן. הליווי נעשה ע"י סטודנטים לרפואה שעוברים הכשרה מקצועית- מתוך מטרה להשפיע על הרופאים שיהפכו להיות.

תרומות יגיעו להכשרת הסטודנטים המלווים, ליצירת תכנים וכלים למטופלים, ולשאר הפעילות השוטפת של הארגון בהתאם למטרותיו.

דילוג לתוכן